201811.14
Off
0

Brak podatku dochodowego przy darowiźnie poleasingowego auta

W najnowszej interpretacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozwiał wątpliwości dotyczące darowizny poleasingowego auta przez przedsiębiorcę. Przekazując darowiznę najbliższej rodzinie, darczyńca nie musi płacić podatku dochodowego.

Stan faktyczny

Przedmiotem interpretacji była sytuacja prowadzącego własną firmę informatyka, który po trzyletnim leasingu auta wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, wykupił samochód.

Przedsiębiorca nie chce używać tego samochodu w firmie. Planuje przekazać auto w darowiźnie żonie.

Wątpliwości przedsiębiorcy dotyczyły konieczności wykazania przychodu i zapłaty podatku dochodowego PIT.

Interpretacja

W ocenie Dyrektora KIS nie ma konieczności zapłaty podatku.  Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi bowiem o przychodzie z odpłatnego zbycia rzeczy.

Tymczasem, darowizna polega na bezpłatnym świadczeniu na rzecz obdarowanego. Darczyńca nie otrzymuje pieniędzy ani żadnych innych korzyści.

Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora KIS przekazanie samochodu w drodze darowizny nie powoduje więc powstania przychodu, a zatem konsekwentnie przedsiębiorca nie musi zapłacić podatku dochodowego PIT.

Zasada ogólna

Dyrektor KIS przypomniał również, iż można uniknąć podatku przy sprzedaży auta. Obowiązek podatkowy nie powstanie, jeśli auto zostanie sprzedane po upływie pół roku od nabycia (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie).

Podobne wpisy / similar posts:
Podatek od służbowego garnituru? Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej wydał przełomową interpretację podatkową, która dotyczy obowiązku potrącenia przez pracodawcę podatku dochodowego od ...
Zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2019 r. Od 1 stycznia 2019 r. nastąpi podniesienie progów dokumentacyjnych, po przekroczeniu których powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transfer...
Życzenia Noworoczne Wszystkim naszym czytelnikom życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Mamy nadzieję, że 2018 przyniesie Państwu wiele sukcesów zarówno w życiu prywat...
Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego – do spadku wcho... Nierozliczony za życia dług wobec spadkodawcy wchodzi do spadku i spadkobiercy mogą skutecznie dochodzić tego długu celem zwiększenia sumy spadkowej -...