201811.14
Off
0

Brak podatku dochodowego przy darowiźnie poleasingowego auta

W najnowszej interpretacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozwiał wątpliwości dotyczące darowizny poleasingowego auta przez przedsiębiorcę. Przekazując darowiznę najbliższej rodzinie, darczyńca nie musi płacić podatku dochodowego.

Stan faktyczny

Przedmiotem interpretacji była sytuacja prowadzącego własną firmę informatyka, który po trzyletnim leasingu auta wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, wykupił samochód.

Przedsiębiorca nie chce używać tego samochodu w firmie. Planuje przekazać auto w darowiźnie żonie.

Wątpliwości przedsiębiorcy dotyczyły konieczności wykazania przychodu i zapłaty podatku dochodowego PIT.

Interpretacja

W ocenie Dyrektora KIS nie ma konieczności zapłaty podatku.  Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi bowiem o przychodzie z odpłatnego zbycia rzeczy.

Tymczasem, darowizna polega na bezpłatnym świadczeniu na rzecz obdarowanego. Darczyńca nie otrzymuje pieniędzy ani żadnych innych korzyści.

Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora KIS przekazanie samochodu w drodze darowizny nie powoduje więc powstania przychodu, a zatem konsekwentnie przedsiębiorca nie musi zapłacić podatku dochodowego PIT.

Zasada ogólna

Dyrektor KIS przypomniał również, iż można uniknąć podatku przy sprzedaży auta. Obowiązek podatkowy nie powstanie, jeśli auto zostanie sprzedane po upływie pół roku od nabycia (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie).

Podobne wpisy / similar posts:
Uwaga! Zmiany w leasingu samochodów przez przedsię... W nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych CIT, Ministerstwo Finansów proponuje, ...
Zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2019 r. Tak jak zapowiadaliśmy, kontynuujemy cykl artykułów o zmianach w dokumentacji cen transferowych od 1 stycznia 2019 r. Pierwszy artykuł znajdziecie Pań...
Zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2019 r. Zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2019 r. To już ostatni z trzech artykułów o zmianach w dokumentacji cen transferowych od 1 stycznia 201...
Życzenia Świąteczne Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, chcieliśmy podziękować wszystkim naszym czytelnikom, klientom oraz współpracownikom za bycie z nami...