201811.21
Off
0

Koszty podatkowe eksploatacji auta służbowego od 2019 r.

Nie 100 proc., a tylko 75 proc. kosztów eksploatacji służbowego samochodu, przedsiębiorca będzie mógł traktować jako koszty podatkowe od 2019 r. Kontynuując temat leasingu samochodów przez przedsiębiorców od 2019 r., dzisiaj omawiamy zasady odliczania od podatku w nadchodzącym roku takich kosztów jak paliwo, serwis czy myjnia…

O zmianach w leasingu samochodów przez przedsiębiorców pisaliśmy już tutaj. Omawialiśmy je także w naszym VideoBlogu

Jak jest obecnie?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, przedsiębiorca musi zdecydować czy samochód osobowy zaliczy do środków trwałych. Nawet jeśli zdarzy mu się czasem przejazd prywatny.

W przypadku zaliczenia pojazdu do środków trwałych, przedsiębiorca potwierdza wykorzystanie samochodu osobowego na cele działalności gospodarczej. W związku z tym kosztami podatkowymi stają się wszystkie wydatki (100 proc.) na jego eksploatację  – paliwo, sewis (w tym części), myjnia.

Planowane zmiany

Od 2019 r., aby koszty eksploatacji były kosztami podatkowymi w całości (100 proc.), przedsiębiorca musi prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu auta. Z dokumentacji ma wynikać, że samochód jest wykorzystywany tylko w celach służbowych.

Jeżeli natomiast przedsiębiorca nie będzie prowadził ewidencji przebiegu samochodu, to kosztami podatkowymi obniżającymi podstawę opodatkowania będzie tylko 75 proc. wydatków na jego eksploatację.

Wnioski

Obniżenie do 75 proc. wydatków eksploatacyjnych na samochody osobowe w firmach jako kosztów podatkowych, to de facto podwyższenie podatku dochodowego od przedsiębiorców. Zwolnieniem z podatku może być tylko prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu auta.