201806.19
Off
0

Zmiany w ustawie deweloperskiej niekorzystne dla firm rodzinnych

Do konsultacji społecznych trafił projekt zmian ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego czyli tzw. ustawy deweloperskiej. Projekt ten został przygotowany przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Projektowane zmiany ustawy zawierają przepisy likwidujące prawo dewelopera do korzystania z otwartych rachunków powierniczych nieposiadających ani gwarancji bankowej, ani ubezpieczenia.

Założenia projektu przewidują utrzymanie wyłącznie zamkniętych rachunków z zabezpieczeniem, które wymagają wysokich zabezpieczeń, więc rozwiązaniem kosztownym.

Zarzuty PZFD

Polski Związek Firm Developerskich protestuje przeciwko tym rozwiązaniom wskazując, że propozycja UOKiK wyeliminuje z rynku polskie firmy rodzinne.

Zdaniem Związku, rodzinnych firm deweloperskich nie będzie stać na zamknięte rachunki powiernicze, ponieważ wymagają one wysokich zabezpieczeń.

W wyniku wprowadzanych zmian na rynku developerów pozostaną jednie międzynarodowe korporacje z dostępem do zagranicznego kapitału i dużym bankiem ziemi.

Konsekwencje

Likwidacja otwartego rachunku powierniczego bez zabezpieczeń doprowadzi do wzrostu kosztów inwestycji, o czym wie UOKiK.

Z analiz Urzędu wynika, że wśród najważniejszych skutków likwidacji rachunku otwartego jest prawdopodobne zmniejszenie dostępności oferty kredytowej banków dla deweloperów.

Zmiany doprowadzą do ograniczenia konkurencyjności na rynku i zmniejszenia się liczby zrealizowanych projektów deweloperskich, a w konsekwencji wzrostu cen mieszkań.

Wnioski

Likwidacja otwartego rachunku powierniczego bez zabezpieczeń doprowadzi do wyeliminowania developerskich firm rodzinnych z rynku. Działanie takie należy ocenić jako utrudniające docelową sukcesję developerskich firm rodzinnych i niekorzystne dla przyszłych Sukcesorów.

Podobne wpisy / similar posts:
Spółka akcyjna optymalna w sukcesji Wielu przedsiębiorców, chcących przekazać firmę sukcesorom, podchodzi z obawą do spółki akcyjnej, jako docelowego rozwiązania w procesie sukcesji. Rów...
Przedsiębiorstwo w spadku podatnikiem podatku VAT ... W kolejnym artykule dotyczącym zmian wprowadzanych projektowaną ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej omówię kwestię kontyn...
Sukcesorze, sprawozdanie finansowe do KRS w formie... Zgodnie z wprowadzoną 15 marca 2018 r. zmianą ustawy o krajowym rejestrze sądowym, sprawozdania finansowe należy składać za pośrednictwem systemu tele...
Ograniczenie zbycia udziałów spółki skutecznie zab... Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów ochrony własnego biznesu przed niebezpieczeństwami, które mogą narazić samego nestora, jak i jego pote...