Fundacja rodzinna – 2 lata działania ustawy
Data: 10.07.2025 / Marcin Szołajski / Fundacja rodzinna
Data: 10.07.2025 / Marcin Szołajski / Fundacja rodzinna
Fundacja rodzinna – 2 lata działania ustawy
Po ponad dwóch latach obowiązywania ustawy o fundacji rodzinnej w Polsce wiemy, że jest to rozwiązanie skutecznie odpowiadające na potrzeby firm rodzinnych w zakresie ochrony majątku i planowania sukcesji.
Fundacje rodzinne cieszą się coraz większą popularnością i są wykorzystywane zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i mniejsze firmy rodzinne, a także przez osoby prywatne do optymalizacji zarządzania majątkiem.
Mamy 2,5 tys. fundacji rodzinnych
Nowa instytucja prawna szybko się przyjęła – złożono niemal 4 tysiące wniosków o rejestrację fundacji rodzinnych, z czego ponad 2,5 tysiąca podmiotów zostało już wpisanych do rejestru. Fundacje rodzinne są postrzegane jako narzędzie stabilności oraz długoterminowej strategii rozwoju biznesu rodzinnego. Umożliwiają skuteczną ochronę majątku przed rozdrobnieniem oraz komplikacjami dziedziczenia.
W praktyce fundacje rodzinne funkcjonują sprawnie i są coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców. Coraz rzadziej zastanawiają się oni, czy planować sukcesję, a raczej – kiedy i jak ją przeprowadzić. Fundacje rodzinne zyskują status pełnoprawnych partnerów gospodarczych, co podkreśla ich rosnącą rolę w polskiej przedsiębiorczości rodzinnej.
Planowane zmiany legislacyjne
Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany mające na celu zwiększenie kontroli funkcjonowania fundacji rodzinnych, zwłaszcza w zakresie opodatkowania oraz ograniczenia możliwości szybkiej sprzedaży majątku wniesionego do fundacji. Mimo tych zapowiedzi, do końca 2024 r. projekt nowelizacji nie został opublikowany, co oznacza, że w 2025 r. obowiązują nadal dotychczasowe, korzystne zasady opodatkowania fundacji rodzinnych.
Podsumowanie
Dwa lata funkcjonowania w Polsce fundacji rodzinnych to sukces i trwały trend, który znacząco wspiera przedsiębiorstwa rodzinne w planowaniu sukcesji i ochronie majątku.
Jednocześnie środowisko biznesowe uważnie obserwuje zapowiadane zmiany legislacyjne, które mogą wpłynąć na elastyczność i atrakcyjność tego rozwiązania w przyszłości.
Kancelaria Szołajski Legal Group prowadzi sprawy związane z przeprowadzaniem skutecznie sukcesji w firmach rodzinnych oraz przygotowuje profesjonalnie polskie firmy rodzinne do założenia fundacji rodzinnych.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej