Podsumowanie pierwszego roku fundacji rodzinnej
Data: 18.06.2024 / Marcin Szołajski / Fundacja rodzinna
Data: 18.06.2024 / Marcin Szołajski / Fundacja rodzinna
Podsumowanie pierwszego roku fundacji rodzinnej w Polsce
Według aktualnych danych w 2023 r. zarejestrowano ponad 700 fundacji rodzinnych w Polsce. Obecnie ponad 1500 wniosków o rejestrację nowej instytucji prawnej oczekuje na zatwierdzenie. Natomiast, zgodnie z prognozami eksperckimi, za rok polscy przedsiębiorcy założą aż 3000 fundacji rodzinnych.
Dla przypomnienia nowa instytucja weszła w życie do polskiego porządku prawnego w maju 2023 r.
1000 fundacji w 12 miesięcy
W ciągu ostatnich 12 miesięcy powstało ponad 1000 fundacji rodzinnych, co oznacza, że średnio przybywało ich około 100 miesięcznie. Powyższe liczby pokazują, że to dużo większa liczba, niż wcześniej oczekiwano. Potwierdza to również, jak bardzo potrzebna była nowa ustawa.
Najwięcej fundacji rodzinnych powstaje na Mazowszu – aż około 30 proc.
Konieczne usprawnienie procesu rejestracji
Z danych przekazanych przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, który jest jedynym organem rejestrowym w Polsce wynika, że zainteresowanie nowym podmiotem prawnym rośnie z miesiąca na miesiąc. Zdaniem ekspertów negatywnym aspektem jest wydłużony proces rejestracyjny, wynikający głównie z braków kadrowych.
Zatem po roku obowiązywania nowej ustawy wiadomo, że jest potrzeba usprawnienia procesu rejestracyjnego. Przede wszystkim należy postulować wprowadzenie pełnej elektronizacji postępowania rejestrowego na wzór postępowania rejestrowego spółek prawa handlowego w Krajowym Rejestrze Sądowym. W czasach digitalizacji posługiwanie się dokumentacją papierową odbiega od rzeczywistości, zwłaszcza tej w innych krajach europejskich.
Ponadto w celu skrócenia procedury rejestracyjnej należałoby zwiększyć uprawnienia przyznane Sądowi Okręgowemu w Piotrkowie Trybunalskim poprzez kompetencje do wglądu i składania zapytań w zakresie figurowania osób w Krajowym Rejestrze Karnym. W ten sposób ograniczałoby to konieczność uzyskiwania zaświadczeń o niekaralności członków zarządu i rady nadzorczej fundacji rodzinnej.
Podsumowanie
Pierwszy rok obowiązywania nowej ustawy i ponad 1000 fundacji rodzinnych w Polsce przyniosło sporo doświadczeń z funkcjonowania nowej instytucji prawnej w praktyce.
Najbardziej potrzebne jest usprawnienie i skrócenie procesu rejestracyjnego fundacji rodzinnej poprzez wprowadzenie pełnej elektronizacji tego postępowania.
Portal Rejestrów Sądowych zapewnia, że nie ma żadnych przeszkód technicznych na wdrożenie rozwiązań elektronicznych w zakresie rejestru fundacji rodzinnych.
Kancelaria Szołajski Legal Group prowadzi sprawy związane z przeprowadzaniem skutecznie sukcesji w firmach rodzinnych oraz przygotowuje profesjonalnie polskie firmy rodzinne do założenia fundacji rodzinnych.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej