Statystyka fundacji rodzinnych
Data: 16.01.2025 / Marcin Szołajski / Fundacja rodzinna
Data: 16.01.2025 / Marcin Szołajski / Fundacja rodzinna
Statystyka fundacji rodzinnych
W środowisku biznesu dominuje przekonanie, że fundacje rodzinne są adresowane do osób starszych, posiadających duży majątek i chcących uregulować jego dysponowanie przez spadkobierców. Tymczasem fundacje rodzinne mogą być dobrym rozwiązaniem także dla osób młodych, nawet nie posiadających rodziny, które chcą rozsądnie gromadzić i pomnażać majątek.
Podsumowując działanie fundacji rodzinnych w polskiej rzeczywistości przedstawiamy kilka liczb. Kto zakłada fundacje? Dla kogo je zakłada? Gdzie powstało najwięcej fundacji rodzinnych?
Z danych statystycznych wynika, że zdecydowana większość fundatorów, tym samym założycieli fundacji rodzinnych ma między 45 a 54 lata. Następną grupę fundatorów stanowią osoby w wieku 35-44 lata oraz 55-64 lata. Dopiero kolejną pozycję zajmują fundatorzy będący między 65 a 74 rokiem życia – zatem osoby w wieku emerytalnym.
Najczęściej fundatorem jest jedna osoba, co sugeruje, że fundacje są zakładane przez pojedynczych przedsiębiorców czy członków rodzin.
Z raportu wynika, że 66 proc. fundatorów stanowią mężczyźni, a najstarszy z nich ma 82 lata.
Beneficjentami fundacji rodzinnych w Polsce w większości są osoby między 35 a 54 rokiem życia, czyli urodzone w latach 1970-1989. Najstarszy beneficjent ma 86 lat, zaś najmłodszy niespełna rok.
Ponadto średnia liczba beneficjentów w danej fundacji rodzinnej wynosi 3,5.
Beneficjenci fundacji rodzinnych to kluczowe podmioty, które mogą obejmować zarówno osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, jak i samego fundatora. Wybór beneficjentów oraz zakres ich uprawnień jest określany w statucie fundacji przez samego fundatora.
Zdecydowanie najwięcej fundacji rodzinnych zostało zarejestrowanych na Mazowszu, to aż około 30% wszystkich instytucji. Przedsiębiorcy z Mazowsza decydują się na fundacje rodzinne ze względu na szereg korzyści prawnych i ekonomicznych, które odpowiadają na ich potrzeby związane z sukcesją oraz ochroną majątku.
Mazowsze jako region o dużej koncentracji przedsiębiorstw i kapitału, sprzyja zakładaniu fundacji rodzinnych. Ponadto szeroki dostęp do usług doradczych i prawniczych ułatwia proces rejestracji fundacji.
Warszawa jako stolica ma największą liczbę zarejestrowanych fundacji, inne większe miasta takie jak Kraków, Wrocław czy Poznań wyróżniają się również na tle kraju.
Następnie po województwie mazowieckim, największa ilość fundacji rodzinnych w Polsce jest w województwie śląskim, dolnośląskim oraz małopolskim.
Najmniej fundacji rodzinnych powstało zaś w województwie zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim i lubuskim.
Podsumowanie
Śmiało można mówić o sukcesie fundacji rodzinnej w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Do procesu rejestracyjnego warto się wcześniej prawidłowo przygotować. Niewątpliwie konieczne jest dogłębna analiza tematyki oraz przemyślana strategia sukcesyjna z zaufanym doradcą.
Kancelaria Szołajski Legal Group prowadzi sprawy związane z przeprowadzaniem skutecznie sukcesji w firmach rodzinnych oraz przygotowuje profesjonalnie polskie firmy rodzinne do założenia fundacji rodzinnych.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej