Czy kredyty WIBORowe są abuzywne?
Data: 22.08.2024 / Marcin Szołajski / Kredyt bez Wibor
Data: 22.08.2024 / Marcin Szołajski / Kredyt bez Wibor
W oczekiwaniu na wyrok TSUE: czy kredyty WIBORowe są abuzywne?
Według statystyk, w krajowych sądach toczy się aktualnie ponad tysiąc spraw dotyczących wskaźnika referencyjnego WIBOR w umowach kredytowych. Pozew o unieważnienie WIBOR to coraz bardziej popularne rozwiązanie wśród kredytobiorców złotówkowych, którzy kwestionują rzetelność i wiarygodność wskaźnika.
Wszyscy zainteresowani oczekują wyroku TSUE, który będzie kluczowym wyznacznikiem dla sądów w Polsce i prawdopodobnie pogrąży sektor bankowy.
WIBOR w umowie kredytowej abuzywny?
W maju tego roku Sąd Okręgowy w Częstochowie zadał TSUE cztery pytania prejudycjalne dotyczące wskaźnika referencyjnego WIBOR w kredytach hipotecznych ze zmienną stopą oprocentowania. Trybunał ma odpowiedzieć m.in.: „Czy postanowienia umowy kredytowej zawierającej wskaźnik WIBOR można uznać za abuzywne oraz czy stosowane w umowach klauzule obarczają ryzykiem związanym ze zmienną stopą oprocentowania kredytobiorcę.”
Pewnym jest, że korzystny wyrok TSUE da nadzieję wszystkim kredytobiorcom złotówkowym na unieważnianie swoich umów kredytowych ze zmienną stopą procentową opartą o WIBOR. Oczekiwany, prawdopodobnie prokonsumencki wyrok TSUE wywołałby lawinę nowych pozwów w sprawie WIBOR w umowach kredytowych.
Z udostępnionych danych wynika, że na koniec 2023 r. sądy polskie rozpoznały około 800 spraw dotyczących kredytów złotówkowych. Prawdopodobnie pierwsze przypadki prawomocnego unieważniania WIBOR poznamy jeszcze w 2024 r.
Pozwany Bank BNP Paribas
Do końca II kwartału 2024 r. BNP Paribas otrzymał łącznie 48 pozwów dotyczących WIBORu. Z raportu finansowego wynika, że w większości przypadków pozwy dotyczą umów o kredyt hipoteczny złotówkowy oraz zawierają wniosek o zabezpieczenie powództwa. Wszystkie postępowania sądowe są w toku przed sądami pierwszej instancji.
Warto nadmienić, że łączna kwota roszczeń objętych tymi pozwami wynosi około 12 mln złotych.
Podsumowanie
Sąd Okręgowy w Częstochowie zadał TSUE cztery pytania prejudycjalne dotyczące wskaźnika referencyjnego WIBOR w kredytach hipotecznych ze zmienną stopą oprocentowania. Prawdopodobny, korzystny dla kredytobiorców złotówkowych wyrok TSUE wywołałby lawinę nowych pozwów w sprawie WIBOR w umowach kredytowych oraz pogrążył sektor bankowy w Polsce.
Kancelaria Szołajski Legal Group chętnie pomaga kredytobiorcom hipotecznym złotowym wygrywać spory sądowe w walce z bankami.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej