Geneza fundacji rodzinnej w Polsce
Data: 05.11.2024 / Marcin Szołajski / Fundacja rodzinna
Data: 05.11.2024 / Marcin Szołajski / Fundacja rodzinna
Geneza fundacji rodzinnej w Polsce
Prace nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej rozpoczęły się w 2019 r. Nowe rozwiązania dotyczyły regulacji spraw samej fundacji rodzinnej, ale również wprowadzały nowości w zakresie prawa spadkowego oraz nowe zasady podatkowe.
Po długoletnich konsultacjach z przedstawicielami różnych ministerstw został niemal jednogłośnie przyjęty projekt ustawy. Fundacja rodzinna weszła w życie 23 maja 2023 r. na podstawie ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.
Kluczowym celem nowatorskiej ustawy wprowadzonej do polskiego porządku prawnego było wzmocnienie narzędzi służących do przeprowadzenia sukcesji.
Cele fundacji rodzinnych
Fundacja rodzinna pozwala na gromadzenie majątku rodzinnego, jednocześnie zaspokajając potrzeby beneficjentów. Innymi słowy, umożliwia funkcjonowanie firm przez pokolenia oraz zabezpieczanie finansowe beneficjentów wskazanych przez fundatora.
Z badań przeprowadzonych na 100 fundacjach rodzinnych wynika, że wskazywanymi przez fundatorów, głównymi celami funkcjonowania fundacji są:
Nie jest oczywiście możliwe wskazanie wszystkich celów fundacji rodzinnej, gdyż mogą one być dowolnie określone przez fundatora. Muszą być jednak zgodne z podstawowymi celami istnienia fundacji rodzinnych tj. gromadzeniem mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów.
Fundacja rodzinna powinna realizować cele zgodnie z założeniami ustawodawcy, który wprowadził w życie przepisy ustawy o fundacji rodzinnej.
Podsumowanie
Kancelaria Szołajski Legal Group prowadzi sprawy związane z przeprowadzaniem skutecznie sukcesji w firmach rodzinnych oraz przygotowuje firmy rodzinne do założenia fundacji rodzinnych i zakłada fundacje rodzinne dla swoich Klientów.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej