Jak rozliczyć dofinansowanie za obniżony wymiar czasu pracy?
Data: 19.08.2020 / Marcin Szołajski / Aktualności / Koronawirus
Data: 19.08.2020 / Marcin Szołajski / Aktualności / Koronawirus
Przedsiębiorcy, których biznes ucierpiał w związku z wprowadzeniem stanu epidemii, mogli ubiegać się o liczne formy pomocy. Ich celem było umożliwienie przetrwania firm oraz zachowanie miejsc pracy.
Jedną z form wsparcia przedsiębiorstw było dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w związku z obniżeniem pracownikom wymiaru czasu pracy.
Co ważne, obniżenie nie mogło być większe niż 20 proc., a pozostały wymiar czasu pracy niższy niż 0,5 etatu.
Wynagrodzenie, jakie otrzymywał pracownik z tytułu obniżonego wymiaru czasu pracy, nie mogło być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Oznaczało to, że pracownik zatrudniony na 0,5 etatu mógł otrzymywać połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Obecnie, Urzędy Pracy rozpoczynają weryfikację udzielonych dofinansowań i badają, czy wypłacone przedsiębiorcom środki były wydatkowane zgodnie z przeznaczeniem.
Przedsiębiorcy są zobligowani do przedłożenia dokumentów potwierdzających, że kwoty wynikające z dofinansowania zostały faktycznie przekazane pracownikom. Wymogiem jest wypełnienie formularza dotyczącego rozliczenia oraz przedłożenie określonych dokumentów tj.:
Dodatkowo przedsiębiorca zobowiązany jest do załączenia wykazu pracowników za każdy miesiąc, w którym została przyznana dla nich pomoc. Natomiast, wnioskując o pomoc po 25 maja 2020 r., przedsiębiorca musi złożyć wykaz pracowników, w oparciu o który składał wniosek.
Pozornie proste do wypełnienia formularze oraz załączniki potrafią sprawić przedsiębiorcom sporo problemów. Kancelaria Szołajski Legal Group wspiera przedsiębiorców w całym procesie rozliczania dofinansowania.
Jeżeli również wnioskowałeś o dofinansowanie, a nie wiesz, jak należy się z niego rozliczyć, zachęcamy do kontaktu!
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej