Jak rozumieć pojęcie dysponowania nieruchomością na cele budowlane?
Data: 25.09.2019 / Marcin Szołajski / Prawo nieruchomości
Data: 25.09.2019 / Marcin Szołajski / Prawo nieruchomości
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego prawo do dysponowania nieruchomością oznacza posiadanie tytułu prawnego wynikającego z:
Z wyżej przytoczonego art. 3 pkt 11 p.b. wynika,że prawo do dysponowania nieruchomością nie zostało ograniczone wyłącznie do wykazania tytułu prawnego wynikającego z prawa własności, użytkowania wieczystego czy zarządu, lecz obejmuje także inne wprost wskazane w przepisie tytuły prawne.
Potwierdził to także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 lipca 2019 r. W sprawie o sygn. akt II OSK 1901/19 Sąd uznał, że tak szeroki zakres wykazania prawa do dysponowania nieruchomością obejmuje wyrażenie zgody na wykonywanie robót budowlanych.
Co więcej – zdaniem NSA – ustanowiona przesłanka wydania pozwolenia na budowę po wykazaniu prawa do dysponowania nieruchomością, może być podstawą do stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę tylko, gdy w dniu wydania pozwolenia nie została spełniona.
„Powstanie wątpliwości co do jej spełnienia w dniu wydania decyzji o pozwoleniu na budowę nie może stanowić podstawy do zastosowania wobec tej decyzji sankcji nieważności.” (II OSK 1901/18)
Podsumowanie
Pamiętajmy zatem, że katalog instytucji, z których może wynikać tytuł prawny do nieruchomości jest szeroki i został określony w art. 3 pkt 11 p.b.
Warto zapamiętać także, że powstanie samych wątpliwości co do braku spełnienia przesłanek wydania pozwolenia na budowę, nie może być podstawą do uznania decyzji za nieważną.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej