Na jakich warunkach i dla kogo „estoński CIT”?
Data: 30.12.2020 / Marcin Szołajski / Podatki
Data: 30.12.2020 / Marcin Szołajski / Podatki
Z nadejściem nowego roku (1 stycznia 2021 r.) zostają zmienione w Polsce przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. Główna zmiana dotyczy wprowadzenia ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, zwanego potocznie estońskim CIT.
Kto będzie mógł skorzystać z nowych przepisów?
Z nowych uprawnień skorzystają mikro, małe oraz średnie spółki kapitałowe tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne.
Podmioty te muszą spełniać kilka warunków:
Dla możliwości skorzystania z estońskiego CIT, obligatoryjne jest łączne spełnienie powyższych przesłanek. Dodatkowo przychody pasywne takiej spółki nie mogą przewyższać przychodów z działalności operacyjnej oraz istnieje konieczność wykazania nakładów inwestycyjnych.
Z art. 28o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika m.in., że ryczałt będzie wynosił:
Podsumowanie
W swoich informacjach Rząd wskazuje, że kryterium przychodowe jest spełniane przez około 98% podmiotów.
Z kolei z samego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych skorzystać będzie mogło około 200 tys. przedsiębiorstw.
Ważną informacją jest ta, że przy skorzystaniu z nowych regulacji, podatek zostaje odroczony do momentu wypłaty zysku ze spółki.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej