Określanie beneficjentów w Fundacji Rodzinnej
Data: 11.02.2025 / Marcin Szołajski / Fundacja rodzinna
Data: 11.02.2025 / Marcin Szołajski / Fundacja rodzinna
Modele określania beneficjentów w Fundacji Rodzinnej
Fundacja rodzinna, jako nowy instrument prawny w Polsce wprowadza elastyczne modele określania beneficjentów, co pozwala fundatorowi na dostosowanie struktury do swoich potrzeb i celów.
Kluczowym elementem jest statut, który musi precyzować zasady dotyczące beneficjentów. W statucie sporządzonym w formie aktu notarialnego fundator określa krąg beneficjentów, czyli tych którzy mają otrzymywać świadczenia od fundacji.
Kto może być beneficjentem?
Beneficjentem, a więc osobą odnoszącą określone korzyści zgodnie z wolą fundatora, może zostać osoba fizyczna i organizacja pożytku publicznego (OPP) np. stowarzyszenie czy fundacja. Beneficjentem będzie mogła zostać osoba fizyczna, bez względu na stopień pokrewieństwa z fundatorem, w tym także osoba trzecia tj. niezwiązana więzami krwi.
Fundator również ma prawo być beneficjentem fundacji rodzinnej, co pozwala mu na korzystanie z jej zasobów w trakcie swojego życia.
Modele określania beneficjentów
Podsumowanie
Każdy z przedstawionych modeli może być dostosowany do indywidualnych potrzeb i celów fundatora, co czyni fundację rodzinną elastycznym narzędziem do zarządzania majątkiem i planowania sukcesji.
Właściwe skonstruowanie modelu świadczeń oraz określenie beneficjentów wymaga współpracy między fundatorem a wyspecjalizowanym Prawnikiem, aby zabezpieczyć interesy wszystkich stron oraz zapewnić długotrwałe funkcjonowanie fundacji rodzinnej.
Kancelaria Szołajski Legal Group prowadzi sprawy związane z przeprowadzaniem skutecznie sukcesji w firmach rodzinnych oraz przygotowuje firmy rodzinne do zakładania fundacji rodzinnych, opracowywania statutu i określania w nim modeli beneficjentów.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej