Przełomowy wyrok Sądu w Suwałkach
Data: 10.12.2024 / Marcin Szołajski / Kredyt bez Wibor
Data: 10.12.2024 / Marcin Szołajski / Kredyt bez Wibor
Przełomowy wyrok Sądu w Suwałkach: kredyt złotówkowy bez WIBOR-u i marży!
Sąd Okręgowy w Suwałkach zdecydował o usunięciu wskaźnika WIBOR oraz marży bankowej z umowy kredytu złotówkowego, pozostawiając do spłaty jedynie kwotę kapitału oraz prowizję (sygn. akt I C 217/24).
Warto podkreślić, że umowa nie została uznana za nieważną, pozbawiono ją jedynie oprocentowania. Tym samym kredyt stał się bezodsetkowy, co znacznie wpłynęło na obniżenie całkowitego kosztu zobowiązania.
Sprawa dotyczyła kredytu z 2020 r., którego oprocentowanie było ustalane na podstawie wskaźnika WIBOR. Kredytobiorca złotówkowy zaprzestał spłacania kredytu. Bank wypowiedział umowę kredytową i następnie wystąpił do Sądu o wydanie nakazu zapłaty, natomiast kredytobiorca złożył sprzeciw od nakazu zapłaty. Dlatego Sąd Okręgowy w Suwałkach po rozpatrzeniu sprawy na rozprawie, w dniu 4 października 2024 r. wydał wyrok oddalający powództwo banku.
Jak orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach?
Sąd Okręgowy w Suwałkach stwierdził niedochowanie obowiązku informacyjnego przez bank wobec kredytobiorcy, co spowodowało nierównowagę kontraktową stron, ze szkodą dla konsumenta (kredytobiorcy). Sąd uznał również nieuczciwość całego warunku umownego, dotyczącego zmiennego oprocentowania opartego o WIBOR i marżę banku.
Kredytobiorca zeznał podczas rozprawy, że: „żadne warunki umowy nie podlegały negocjacji, tylko i wyłącznie odbyło się samo podpisanie umowy na gotowym formularzu banku”.
Podsumowanie
Przełomowy wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach daje nadzieję wszystkim kredytobiorcom złotówkowym na wygraną w sądzie z bankiem. Usunięcie WIBORu i marży z umowy znacznie obniżyło całkowity koszt zobowiązania. Warto podkreślić, że umowa nie została unieważniona, tylko pozbawiona oprocentowania. Wyrok jest potwierdzeniem, że wskaźnik WIBOR może być skutecznie kwestionowany i uznany za nieuczciwy.
Z uzasadnienia wynika zarzut niedopełnienia obowiązków informacyjnych, podważalność wskaźnika WIBOR oraz rażące naruszenie interesów konsumenta. Warto dokonać analizy umowy kredytu złotówkowego i podjąć słuszną decyzję o dochodzeniu swoich praw.
Kancelaria Szołajski Legal Group chętnie pomaga kredytobiorcom hipotecznym złotowym wygrywać spory sądowe w walce z bankami.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej