To fundator kształtuje fundację rodzinną!
Data: 10.04.2025 / Marcin Szołajski / Fundacja rodzinna
Data: 10.04.2025 / Marcin Szołajski / Fundacja rodzinna
To fundator kształtuje fundację rodzinną!
Fundacja rodzinna umożliwia efektywną sukcesję w firmie rodzinnej, pozwalając na realizację woli fundatora. Najważniejszym aktem prawnym regulującym funkcjonowanie fundacji jest Ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.
Co ważne, wiele przepisów tej ustawy ma charakter dyspozytywny. Oznacza to, że autorzy aktu prawnego zaproponowali określone rozwiązania dotyczące zasad działania fundacji rodzinnej, jednocześnie pozostawiając fundatorowi możliwość dostosowania tych zasad do swoich potrzeb.
Statut – klucz do realizacji wizji fundatora
Fundacja rodzinna działa na podstawie statutu, który jest podstawowym dokumentem określającym jej strukturę i funkcjonowanie. Poprzez statut fundator nadaje kształt fundacji rodzinnej, określając jej cel, beneficjentów oraz zakres przysługujących im uprawnień. Statut precyzuje również zasady powoływania i odwoływania członków organów fundacji, a także zasady reprezentacji fundacji.
Dyspozytywność przepisów ustawy wynika z faktu, że wiele z nich kończy się sformułowaniem „chyba że statut stanowi inaczej”. Oznacza to, że fundator może wprowadzać modyfikacje w zakresie rozwiązań ustawowych, dostosowując je do swoich indywidualnych potrzeb.
Prawodawca wprowadził taką elastyczność również w relacjach między fundatorami, których może być więcej niż jeden. Zasadą jest wspólne wykonanie praw i obowiązków, jednak statut może przewidywać odmienne uregulowania w tym zakresie.
Wiele przepisów dyspozytywnych dotyczy sposobu działania organów fundacji. Fundator ma możliwość określenia inaczej niż w Ustawie m.in.: sposobu liczenia kadencji członków organów fundacji i czasu trwania ich kadencji, liczby głosów „za” wymaganych do przyjęcia uchwały, liczby głosów przypadających członkom organów, czy sposobu reprezentacji fundacji rodzinnej przez zarząd w sytuacji, gdy organ ten jest wieloosobowy.
Podsumowanie
Prawodawca pozostawił fundatorom znaczną swobodę w kształtowaniu fundacji rodzinnej, co wynika z dyspozytywnego charakteru wielu przepisów ustawy. Dzięki temu fundator może dostosować sposób działania fundacji do swojej wizji i potrzeb.
To, jak będzie działała fundacja rodzinna, zależy w dużej mierze od jej statutu. Dlatego tak ważne jest staranne przygotowanie tego dokumentu, z uwzględnieniem potrzeb fundatora i dopuszczalnych rozwiązań prawnych.
Kancelaria Szołajski Legal Group prowadzi sprawy związane z przeprowadzaniem skutecznie sukcesji w firmach rodzinnych i zakłada fundacje rodzinne. Kancelaria każdorazowo opracowuje statut dostosowany do oczekiwań fundatora.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej