Jak ustalić istotność odstąpienia od zatwierdzonego projektu?
Data: 16.07.2019 / Marcin Szołajski / Prawo nieruchomości
Data: 16.07.2019 / Marcin Szołajski / Prawo nieruchomości
Prawo budowlane przewiduje możliwość odstąpienia od projektu budowlanego. Co ważne, uprawnienie to dotyczy już zatwierdzonego projektu.
Jak stanowi art. 36a ust. 1 p.b. istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę, wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej.
Dodatkowo, prawo budowlane określa zakres, w jakim dochodzi do odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę. W myśl art. 36a ust. 5 p.b. obejmuje on:
Ocena istotności należy do organu administracyjnego
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule dzisiejszego artykułu zawarł w wyroku z 7 czerwca 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny. Jak uznał Sąd ustalenie kwestii istotności odstąpienia zostało pozostawione do uznania organu administracyjnego.
W przedmiotowej sprawie, posiadającej sygnaturę akt II OSK 1899/17 Naczelny Sąd Administracyjny ocenił ponadto, że:
„z uwagi na szeroki zakres znaczeniowy przesłanek określonych w art. 36a ust. 5 p.b. oraz związane z tym różne możliwości interpretacyjne, okoliczność czy w danej sytuacji odstąpienie inwestora zostanie uznane za istotne czy nieistotne będzie wymagało wnikliwej i wszechstronnej oceny organu, przy uwzględnieniu charakteru inwestycji oraz zasad ogólnych wyrażonych w art. 4, art. 5 i art. 9.” (II OSK 1899/17)
Podsumowanie
Pamiętać należy, że kwestia istotności odstąpienia została pozostawiona uznaniu administracyjnemu. Organ nie posiada jednak pełnej dowolności podczas oceny istotności odstąpienia i jest związany m.in. zasadą wolności budowlanej (więcej o tej zasadzie przeczytasz tutaj.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej