Prawomocnie nieważna umowa kredytu CHF udzielona przez Kredyt Bank (obecnie Santander)
Data: 29.01.2020 / Marcin Szołajski / Aktualności / Kredyty frankowe
Data: 29.01.2020 / Marcin Szołajski / Aktualności / Kredyty frankowe
Sąd Apelacyjny w Poznaniu unieważnił prawomocnie umowę kredytu na cele mieszkaniowe EKSTRALOKUM z 4 kwietnia 2008 r. udzielonego przez Kredyt Bank S.A. z siedzibą w Warszawie. Wyrok w sprawie o sygn. akt I ACa 1205/18 zapadł 13 stycznia 2020 r.
Sąd rozpatrywał apelację Banku Santander Bank S.A. (następcę prawnego Kredyt Bank S.A.) od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu z 10 lipca 2018 r.
Wyrok I instancji
Sąd Okręgowy w Poznaniu uwzględnił powództwo Frankowiczów i stwierdził nieważność umowy kredytu z uwagi na sprzeczność umowy z przepisami kodeksu cywilnego oraz prawa bankowego. Zasądził także na rzecz Frankowiczów zwrot wpłaconych rat kredytu w wysokości 222.214,42 zł.
Zdaniem Sądu Okręgowego umowa kredytu nie wskazuje jednoznacznie kwoty i waluty udzielonego kredytu (czy jest to kwota 275.000 PLN czy jej równowartość w CHF?)
Sąd Okręgowy potwierdził, że umowa kredytu zawierała klauzule abuzywne dotyczące zastosowanego przez Bank kursu waluty CHF, służącej do przeliczania kwoty udzielenia kredytu i wysokości rat kredytu.
Bank samodzielnie ustalał kursy walut w swojej tabeli kursów i Frankowicze nie wiedzieli jaka jest rata ich kredytu w złotych.
Bank wystawiał Frankowiczów na nieograniczone ryzyko walutowe, co jest niezgodne z Dyrektywą konsumencką. Kwestionowanie tych zapisów znajduje uzasadnienie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wyrok II instancji – prawomocny
Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego i potwierdził, że umowa kredytu jest nieważna.
Warto podkreślić, że zakwestionowana umowa była umową kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego i obydwa Sądy uznały ją za nieważną.
Wnioski
Kolejny prawomocny wyrok Sądu unieważniający umowę kredytu indeksowanego potwierdza słuszność podejmowania przez Frankowiczów drogi sądowej przeciwko bankom.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej