Przełomowy wyrok TSUE w sprawie WIBOR
Data: 20.05.2025 / Marcin Szołajski / Kredyty frankowe
Data: 20.05.2025 / Marcin Szołajski / Kredyty frankowe
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie WIBOR już 11 czerwca 2025?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 11 czerwca 2025 r., wyda długo oczekiwany wyrok w sprawie sygn. C-471/24, dotyczącej kredytów złotówkowych hipotecznych, których oprocentowanie oparte jest na wskaźniku WIBOR. To wydarzenie okaże się przełomowe dla około 2,5 miliona kredytobiorców w Polsce, którzy posiadają takie zobowiązania.
Pytania prejudycjalne Sądu w Częstochowie
Sprawa trafiła do TSUE na skutek pytań prejudycjalnych skierowanych w maju 2024 roku przez Sąd Okręgowy w Częstochowie (o którym pisaliśmy tutaj https://szolajski.com/wyrok-tsue-pomoze-przy-pozwach-wiborowych/). Dotyczą one m.in. dopuszczalności badania przez sądy krajowe klauzul umownych odnoszących się do zmiennego oprocentowania kredytów hipotecznych opartych na WIBOR.
Dlaczego wyrok TSUE jest tak ważny?
Wiadomym jest, że prokonsumencki wyrok w sprawie C-471/24 będzie przełomowym w walce z bankami. Konsumenci oczekują, że TSUE orzeknie na ich korzyść, dopuszczając możliwość kwestionowania klauzul odnoszących się oprocentowania kredytów hipotecznych. Taki wyrok oznaczałby możliwość unieważnienia lub „odwiborowania” kredytów, co może prowadzić do obniżenia kosztów kredytów i korzystnych rozstrzygnięć dla kredytobiorców.
Rozprawa w tej sprawie jest zaplanowana na 11 czerwca o godz. 9.30.
Sytuacja analogiczna jak w kredytach frankowych
Przypomnijmy, że przełomowy wyrok TSUE z 3 października 2019 r. umożliwił kredytobiorcom frankowym wygrywanie w sądach z bankami, unieważniając abuzywne umowy. Aktualnie Frankowicze wygrywają w swoich sprawach w 98% postępowań przeciwko bankom.
Liczba aktywnych kredytów hipotecznych złotówkowych szacuje się na ok.2,5 mln. Dla porównania liczba kredytów mieszkaniowych udzielonych przez banki w CHF, to ok. 700 tysięcy. Skala zainteresowania tematem jest więc ogromna.
Podsumowanie
Oczekiwany wyrok TSUE może zrewolucjonizować rynek kredytów hipotecznych złotówkowych w Polsce, dając kredytobiorcom złotówkowym realną szansę na wygraną w sporach z bankami. Prawdopodobnie, wkrótce po wydaniu orzeczenia, kredytobiorcy złotówkowi ruszą szturmem do polskich sądów z pozwami.
Warto skonsultować się z profesjonalną kancelarią prawną, która specjalizuje się w sprawach kredytów złotówkowych, skorzystać z bezpłatnej analizy kredytu złotówkowego i wybrać najlepszą indywidualną opcję.
Kancelaria Szołajski Legal Group chętnie pomaga kredytobiorcom hipotecznym złotówkowym wygrywać spory sądowe w walce z bankami, aktywnie wspiera kredytobiorców złotówkowych i regularnie monitoruje aktualne orzecznictwo sądowe w sprawach umów kredytowych, w których znajdują się postanowienia wprowadzające do umowy wskaźnik WIBOR.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej