Obowiązek Informacyjny przy kredytach złotówkowych
Data: 15.04.2025 / Marcin Szołajski / Kredyty frankowe
Data: 15.04.2025 / Marcin Szołajski / Kredyty frankowe
Naruszanie przez banki Obowiązku Informacyjnego przy kredytach złotówkowych
Banki udzielające kredytów złotówkowych mają obowiązek informacyjny wobec konsumentów, który obejmuje przekazywanie istotnych informacji dotyczących umowy kredytu. Szczególnie ważne jest poinformowanie kredytobiorcy o zobowiązaniu wynikającym z zawarcia takiej umowy i ryzykach wiążących się z jej zawarciem. Nieudzielenie przez bank tych informacji w sposób dostateczny powoduje, że umowę kredytu należy uznać za prawnie wadliwą.
Zakres obowiązku informacyjnego
Obowiązek informacyjny banków wynika z przepisów, takich jak Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Nakłada ona na przedsiębiorców obowiązek przekazywania konsumentom w sposób jasny, jednoznaczny i we właściwym czasie istotnych informacji dotyczących produktów finansowych, w tym kredytów hipotecznych. Nieprzedstawienie tych informacji konsumentowi należy traktować jako zaniechanie wprowadzające w błąd, stanowiące zakazaną, nieuczciwą praktykę rynkową.
Informacje o WIBOR
Za nieuczciwą praktykę rynkową trzeba uznać brak odpowiedniego informowania przez banki o ryzyku związanym z zaciągnięciem zobowiązania, którego wysokość jest uzależniona od wskaźnika WIBOR. Banki muszą wyjaśnić, czym jest WIBOR, jak jest ustalany, oraz jak jego zmiany wpływają na koszty kredytu. Powinny również przedstawić symulacje, które pokazują, jak wzrost WIBOR może wpłynąć na wysokość raty. Samo odniesienie się do WIBOR w umowie nie jest wystarczające; banki powinny zapewnić, aby kredytobiorca mógł zrozumieć zasady zmiany oprocentowania.
Warto zaznaczyć, że podpisanie przez kredytobiorcę oświadczenia o świadomości ryzyka związanego ze zmiennym oprocentowaniem nie przesądza o tym, że bank spełnił swój obowiązek informacyjny. To, że kredytobiorca podpisał dokument przedłożony mu przez bank, ponieważ było to warunkiem zawarcia umowy, nie oznacza, że bank wcześniej odpowiednio poinformował swojego klienta o ryzyku związanym ze zmiennością wskaźnika WIBOR.
W kontekście tego, o czym banki powinny informować kredytobiorców złotówkowych, należy również zwrócić uwagę na Ustawę prawo bankowe. Wskazano w niej wprost, że umowa kredytu powinna określać wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany. Rzetelne przedstawienie przez bank tych informacji pozwoliłyby kredytobiorcy podjęcie świadomej decyzji o zaciągnięciu zobowiązania kredytowego. Samo odniesienie się przez bank w umowie do wskaźnika WIBOR nie może być jednak uznane za spełnienie wspomnianego obowiązku. Treść umowy kredytu powinna umożliwić kredytobiorcy zrozumienie zasad zmiany oprocentowania.
Podsumowanie
Naruszenie przez banki obowiązku informacyjnego powoduje wadliwość prawną umów kredytu z WIBOR. Banki powinny dokładnie informować swoich klientów o tym, ile będzie kosztowało wzięcie kredytu oraz o ryzyku wynikającym z uzależnienia wysokości zobowiązania od wskaźnika WIBOR.
Kancelaria Szołajski Legal Group chętnie pomaga kredytobiorcom hipotecznym złotówkowym wygrywać spory sądowe z bankami.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej