Za chwilę uchwała Sądu Najwyższego! Co da Frankowiczom?
Data: 03.03.2021 / Marcin Szołajski / Kredyty frankowe
Data: 03.03.2021 / Marcin Szołajski / Kredyty frankowe
Obecnie olbrzymia większość, bo aż ponad 90 proc. spraw frankowych rozstrzygana jest na korzyść Frankowiczów, a Sądy Apelacyjne podtrzymują te korzystne dla Kredytobiorców wyroki. Zdarza się jednak, że w bardzo podobnych sprawach dochodzi do różnych rozstrzygnięć. Ze względu na ogromną ilość już prowadzonych spraw frankowych i masowo przybywających nowych, Sąd Najwyższy uznał, że orzecznictwo Sądów potrzebuje jednoznacznej opinii autorytetu jakim jest Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, dr. hab. Małgorzata Manowska wystąpiła z wnioskiem o ujednolicenie orzecznictwa polskich sądów w sprawach frankowych do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Termin posiedzenia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w pełnym składzie 26 Sędziów pod przewodnictwem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego został wyznaczony na 25 marca 2021 r. o godz. 10:00!
We wniosku do Izby Cywilnej SN Pierwszy Prezes Sądu zamieściła sześć pytań. Najważniejsze z nich dotyczy tego, czy zapisy w umowie frankowej odwołujące do waluty obcej – CHF, mogą zostać zastąpione przez inne zapisy zgodnie z polskim prawem.
Ponadto SN będzie rozstrzygał czy w przypadku, kiedy umowa zawiera abuzywne klauzule dotyczące waloryzacji istnieje możliwość utrzymania umowy czy oznaczać to będzie jej unieważnienie. We wniosku zawarto również pytania o to, czy wyroki powinny zapadać zgodnie z teorią salda czy dwóch kondykcji a także czy Bankom przysługuje roszczenie o korzystanie z kapitału oraz pytanie o przedawnienie roszczeń Banku o zwrot wypłaconego kredytu.
Postawione we wniosku pytania dotyczą najważniejszych kwestii spraw frankowych. Obecne orzecznictwo Sądu Najwyższego pozwala przypuszczać, że uchwała będzie korzystna dla Frankowiczów i dostaną oni bardzo mocny argument w walce z Bankami.
Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych, Prawa własności intelektualnej oraz z zakresu Sukcesji w firmach Rodzinnych. Doradza Wykonawcom składającym oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz reprezentuje Wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Reprezentuje konsumentów w sporach sądowych z instytucjami finansowymi (Bankami) w zakresie udzielonych kredytów „frankowych” oraz sprzedaży obligacji GetBack. Wspiera Twórców i Nabywców praw autorskich w procesie prawidłowego przenoszenia praw do utworów i udzielania stosownych licencji. Przeprowadza skuteczne procedury Sukcesji w firmach Rodzinnych. Czytaj więcej