Świadczenia na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej
Fundacja rodzinna stanowi elastyczne narzędzie do zarządzania majątkiem oraz wspierania beneficjentów zgodnie z wolą fundatora. Jak zapisano w ustawie, fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów.
Świadczenia mogą obejmować wszelkie składniki majątkowe przeniesione na beneficjenta albo oddane beneficjentowi do korzystania zgodnie ze statutem i tzw. listą beneficjentów.
Rodzaje świadczeń
Beneficjenci fundacji rodzinnej mogą otrzymywać różnorodne świadczenia, które są regulowane przez statut fundacji zgodnie z wolą fundatora. Określenie świadczeń na rzecz danego beneficjenta jest indywidualną i dobrowolną decyzją fundatora. Beneficjenci mogą być wspierani poprzez:
- środki pieniężne, które są wypłacane jednorazowo lub okresowo,
- rzeczy np. nieruchomości, samochody,
- prawa np. prawo do korzystania z mienia fundacji,
- pokrywanie kosztów związanych z utrzymaniem, kształceniem, leczeniem czy innymi potrzebami beneficjenta – w przypadku osoby fizycznej, zaś w przypadku organizacji pozarządowej – wspieranie jej statutowej działalności pożytku publicznego.
Warunki i terminy przyznawania świadczeń
Świadczenie może być przyznane pod warunkiem ukończenia szkoły lub osiągnięcia określonego wieku, czy zawarcia związku małżeńskiego i narodzin dzieci. Wypłaty mogą być uzależnione od konkretnych terminów.
Dzięki temu wpływ fundatora na możliwość otrzymania przez beneficjenta świadczenia może zostać zachowany również po śmierci fundatora.
Procedura wypłaty
Świadczenie jest realizowane po przedstawieniu przez beneficjenta albo osobę go reprezentującą dokumentu tożsamości. Chcąc otrzymać świadczenie, beneficjent musi złożyć wniosek do zarządu fundacji, który powinien być sporządzony na piśmie.
Wypłata nie może zagrażać wypłacalności fundacji wobec jej wierzycieli, niebędących beneficjentami fundacji rodzinnej i każdorazowo jest uzależnione od bieżącej sytuacji fundacji rodzinnej.
Podsumowanie
Wszystkie świadczenia beneficjentów powinny być zgodne z zapisami statutu fundacji, a ich terminy wypłaty oraz wysokość muszą być jasno określone.
Kancelaria Szołajski Legal Group prowadzi sprawy związane z przeprowadzaniem skutecznie sukcesji w firmach rodzinnych oraz zakłada dla firm rodzinnych fundacje rodzinne, opracowuje statut i określa w nim świadczenia na rzecz beneficjentów.